Iz Ambasade Turske u BiH oglasili su se povodom vijesti da je partija Recepa Tayyipa Erdogana odbila usvajanje prijedloga zakona o priznavanju genocida u Srebrenici.
Na početku navode da je ta informacija “prožeta kontradiktornostima i pokušaj je dezinformisanja s namjerom da se javnost u Bosni i Hercegovini usmjeri u pravcu suprotnom od istine, umjesto tačnog informisanja”.
“Republika Turkiye sa svim svojim institucijama priznaje genocid u Srebrenici i s tim u vezi prihvata odluke međunarodnih sudova bez potrebe za dodatnim zakonom”, istakli su.
U video poruci objavljenoj na 28. godišnjicu obilježavanja genocida u Srebrenici, predsjednik Recep Tayyip Erdoğan je u nekoliko navrata upotrijebio termin genocid i otvoreno osudio “one koji negiraju genocid u Bosni i Hercegovini uprkos odlukama međunarodnih sudova”.
“Pored toga, još jučer je šest parlamentarnih stranaka u Velikoj narodnoj skupštini Turkiye, uključujući AK Partiju i MHP, usvojilo i zajedničku deklaraciju povodom 28. godišnjice genocida u Srebrenici”, istakli su.
Podsjetimo, vladajuća Stranka pravde i razvoja turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana (AKP) i njen koalicioni partner Stranka nacionalističkog pokreta (MHP) odbacili su u četvrtak parlamentarni prijedlog glavne opozicione Republikanske narodne stranke (CHP) da se genocid u Srebrenici iz 1995. godine okarakteriše kao genocid.
Odbijanje je izazvalo žustru raspravu u turskom parlamentu, a aktivisti za ljudska prava smatraju da je jedan od mogućih razloga za ovakvu odluku očuvanje odnosa sa Srbijom.
Stranka CHP, takođe je predložila da se 11. juli proglasi danom sjećanja ali je prijedlog odbila vladajuća koalicija koja ima većinu u parlamentu.
Istovremeno, Velika narodna skupština Turske objavila je jučer zajedničku deklaraciju u kojoj se osuđuje genocid u Srebrenici.
Zajednička deklaracija kojom se osuđuje genocid u Srebrenici objavljena je uz potpis političkih stranaka državnog parlamenta.
“Iskreno dijelimo neopisivu bol ubijenih u progonu kakav u Evropi nije zabilježen od Drugog svjetskog rata”, navodi se u deklaraciji te se dodaje:
“Izražavamo iskreno saučešće ožalošćenim porodicama žrtava i našoj braći Bošnjacima povodom obilježavanja 28. godišnjice genocida u Srebrenici, jedne od najmračnijih stranica u ljudskoj historiji. Najveći zločin u ratu u BiH počinjen je u julu 1995. godine u gradu Srebrenici, koji je odlukom Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda 819/1993 proglašen sigurnom zonom. Ovaj zločin je odlukom Međunarodnog suda pravde iz 26. februara 2007. godine kvalificiran kao genocid. Osim toga, u odlukama Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju navedeno je da je ono što se dogodilo u Srebrenici bio genocid”, navodi se u deklaraciji.
Izvor: Klix.ba